Krótka historia krawiectwa

Krótka historia krawiectwa

odzież wieśniaczki średniowiecznej
Początki szycia, czyli łączenia ze sobą materiałów za pomocą igły, sięgają 30 tysięcy lat przed naszą erą.
Nasi przodkowie wykonywali odzież ze skór i futer, która chroniła przed zimnem zwiększając szanse przeżycia. W Starożytności zaczęto produkować ubrania płócienne, jednak początki zawodu krawca sięgają dopiero XII wieku.

Początkowy podział krawiectwa

W średniowieczu wyodrębnił się podział na krawiectwo dworskie, klasztorne, folwarczne, miejskie i wiejskie. Wraz z postępem zmieniały się kanony mody, a krawcy stali się cenionymi rzemieślnikami. Wciąż ulepszano sztukę dopasowywania ubioru do sylwetki.

 

odzież dworska

Powstałe w ten sposób nienagannie skrojone ubrania ukrywające niedoskonałości figury, a jednocześnie wygodne w noszeniu, były dla właściciela powodem do wielkiej dumy. Obecnie pracę krawca w większości wykonują maszyny i profesjonalne szwalnie. Mimo, że odzież szyje się na dużo większą skalę w profesjonalnych szwalniach niż kiedyś, ubrania wysokiej jakości nadal są w cenie, nie maleje też popyt na unikatowe ubrania oraz te produkowane w małych seriach.

One thought on “Krótka historia krawiectwa

  1. Virtual Private Servers

    Rodzinni krawcy we wlasnym zakresie szyli bielizne damska, meska i dziecieca oraz okrycia wiosenne, jesienne i zimowe. Na systematyczne zmniejszanie sie liczby zakladow krawieckich wplynela masowa produkcja odziezy i bielizny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *