Pasjonujący świat haftu

Pasjonujący świat haftu

Haftowanie, czyli wyszywanie wzorów na tkaninach, wykonuje się nie tylko na ubraniach, ale również ozdabia się nimi torebki, pościel, poduszki czy narzuty. Sprzyja temu wciąż aktualna moda na stylizacje folkowe i ludowe.

nici do haftu

Współcześnie znanych jest kilkanaście rodzajów ściegów. Za najłatwiejszy uznaje się haft krzyżykowy, jednak maszyny są w stanie tworzyć dużo bardziej skomplikowane i precyzyjne ściegi. Hafty różni technika wykonania, gęstość, długość oraz sposób ułożenia nici. Zmieniając odstępy między ściegami, uzyskuje się różne efekty. wykonywanie haftu komputerowego przez maszynę

Jeżeli chodzi o materiał, to dla jakości haftu ważne jest przede wszystkim dobranie tkaniny o odpowiedniej grubości. Haftowane ubrania trzeba odpowiednio pielęgnować. By nie uległy uszkodzeniu, należy stosować łagodne proszki i płyny do prania i nie używać wybielaczy. Delikatne tkaniny najlepiej prać ręcznie. Pamiętajmy też, by nie suszyć haftu bezpośrednio na słońcu, by nie wyblakł. Jeśli chcemy go wyprasować, najlepiej obrócić materiał na lewą stronę i robić to przez mokrą ściereczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *