Jak wygląda proces projektowania odzieży?

Jak wygląda proces projektowania odzieży?

projektowanie sukienkiProces projektowania odzieży jest długi i skomplikowany. Ci, którzy myślą, że wystarczy naszkicować ubranie, dobrać kolory i czekać aż gotowa odzież przyjdzie z fabryki, są w błędzie.

 

Proces projektowania odzieży jest na tyle skomplikowany, że od stworzenia projektu do pojawienia się ubrań w sklepie mija kilka miesięcy. Dlatego właśnie kolekcje na dany sezon przygotowuje się mniej więcej z rocznym wyprzedzeniem. Projektowanie odzieży poprzedza szukanie inspiracji i poznawanie trendów. Trzeba pamiętać, że projekty muszą odpowiadać na potrzeby i oczekiwania klientów, a nie projektanta.

przygotowywanie prototypu ubrania
Dlatego warto się zastanowić, co, dla kogo i w jakiej cenie się projektuje. Same projekty tworzy się na komputerze. Wynikiem pracy jest karta produktowa, na której znajdują się wszystkie szczegóły ubrania, nadruki, naszywki, a nawet metki i sposób pakowania. Gotową dokumentację wysyła się do fabryki, w której będzie szyta odzież. Następnie fabryka przesyła próbki kolorów. Trzeba pamiętać, że trochę inaczej wygląda barwiona bawełna, poliester, wiskoza czy wełna. Po zaakceptowaniu próbek fabryka wysyła wzór ubrania, by projektant mógł sprawdzić, jak model prezentuje się w całości i czy wszystkie elementy stroju dobrze razem wyglądają. Po ewentualnych poprawkach rusza produkcja odzieży. Ubrania najczęściej szyte są w Chinach czy Wietnamie, ale zdarza się też polska produkcja, którą zajmują się profesjonalne szwalnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *